Pensjonat Orla Perć - Witamy w Pensjonacie Orla Perć w Zakopanem | Atrakcje Turystyczne
627
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-627,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Atrakcje Turystyczne

W sąsiadującym z „Orla Percią” hotelu Skalny*** znajduje się centrum rekreacyjne z krytym basenem, sauna, solarium, siłownia i kortem do squash’a.10 minut drogi od pensjonatu mieści się zakopiański „Zespól Szkól Mistrzostwa Sportowego” z kortem tenisowym, a w odległości nie większej niż 10-15 minut piechota trzy duże kompleksy narciarskie: Nosal, Koziniec oraz Olcza Ugory. Wszystkie z nich posiadają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Pod Nosalem znajduje się również profesjonalna szkoła narciarska.Na życzenie gości zapewniamy atrakcyjny program:

  • wycieczki z przewodnikiem na wszystkie szczyty Tatr Polskich i Słowackich
  • przewodnictwo i kursy wspinaczkowe
  • wycieczki po Zakopanem i okolicy
  • nauka gry w tenisa
  • nauka i doskonalenie jazdy na nartach
  • ski alpinizm, turystyka narciarska

PENSJONAT ORLA PERĆ położony jest w bezpośrednim zapleczu wielu ciekawych szlaków turystycznych w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest doskonalą, bezpośrednią bazą wyjściową w Tatry. Najciekawsze propozycje:

Kasprowy Wierch

Wycieczka na Kasprowy Wierch może mieć dwa warianty. Zaczynają się one w Kuźnicach. Stad na szczyt możemy dostać się koleją i jest to wariant dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi oraz osób nie przygotowanych do pieszych wycieczek Dla turystów lubiących piesze wędrówki polecamy szlak pieszy z Kuźnic przez Myślenickie Turnie szlakiem zielonym. Podejście 3,5 godziny. Z Kasprowego Wierchu możemy udać się grania Tatr Zachodnich w kierunku Czerwonych Wierchów szlakiem czerwonym Ze szczytu na Przełęcz Pod Kopa Kondracka 2 godziny. Z przełęczy możemy również czerwonym szlakiem zejść przez Kondratowa z powrotem do Kuźnic w 2,5 godziny. Na ten wariant trasy łącznie musimy poświęcić około 8 godzin. Druga wersja zejścia z Kasprowego Wierchu to trasa przez Hale Gąsienicową do Kuźnic szlak żółty do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej – czas około 1 godziny. Ze schroniska Murowaniec do Kuźnic można iść przez Boczan szlakiem niebieskim ok. 1,5 godziny lub przez Jaworzynkę szlakiem żółtym również 1,5 godz .Na drugi wariant zejścia będziemy potrzebować ze szczytu Kasprowego wierchu ok. 3 godzin. Wycieczka piesza na Kasprowy Wierch zajmie nam caly dzień. Natomiast wyjazd i zjazd kolejka zajmie tylko około 3,5 godziny.

Hala Kondratowa

Na deszczowy dzień polecamy wycieczkę na Hale Kondratowa przez Kalatówki. Z Kuźnic idziemy droga jezdna w kierunku Kalatówek. Po 15 minutach dochodzimy do leżącego z lewej strony Klasztoru Sióstr Albertynek z pustelnia założyciela zakonu Adama Chmielowskiego – Brata Alberta. Po prawej odchodzi droga, prowadząca do odbudowanego po pożarze w 1977r.klasztoru Braci Albertynów. Po około 40 minutach z Kuźnic, osiągamy schronisko na Polanie Kalatówki. Schronisko zostało zbudowane w 1938 roku przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarskie w stylu alpejskim. Z moreny, na której zbudowane jest schronisko roztacza się przepiękna panorama otoczenia doliny Bystrej, z doskonale widoczna trasa kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Grzbietem moreny prowadzi ścieżka, w kierunku niebieskiego szlaku na Hale Kondratowa. Idziemy tym szlakiem, i po 30 minutach dochodzimy do schroniska na Kondratowej. Jest to najmniejsze tatrzańskie schronisko- mające tylko 20 miejsc noclegowych i nastawione tylko na obsługę przechodzących turystów. Z Hali Kondratowej schodzimy do Kuźnic ta sama droga. Wycieczka, która dzisiaj proponujemy, nie nastręcza trudności i zajmuje tylko około 2,5 godziny.

Dolina Białego

Polecamy spacerowa trasę dla każdego czyli do Doliny Białego. Jedna z reglowych dolinek położona najbliżej Zakopanego zachowała swój pierwotny drzewostan, a potok biegnący wapiennym korytem zainteresuje każdego. Dojście do Dolinki Białego spod skoczni narciarskiej Wielkiej Krokwi prawym jej skrajem do drogi pod Reglami stad w kierunku zachodnim – po 15 minutach osiągamy ujście dolinki. W gorę doliny idziemy za znakami żółtymi. Długość trasy z centrum miasta około 5 km. czas potrzebny na pokonanie trasy tam i z powrotem około 3 godzin.

Ścieżka nad Reglami

Ścieżka nad Reglami liczy w sumie ok. 16,5 km, a jej przejście w każdym kierunku zajmuje ok. 5 1/2 godz. Poszczególne odcinki: Kalatówki – Czerwona Przełęcz (dojście 1 1/4 godz. – powrót 1 godz.) – Dolina Strążyska (dojście 1 1/2 godz. – powrót 1 1/2godz.) – Przełęcz w Grzybowcu (dojście 2 godz. – powrót 1 godz.) – Dolina Malej Laki (dojście 2 1/4 godz. – powrót 2 3/4 godz.) – Przysłop Mietusi (dojście 3 godz. – powrót 2 3/4 godz.) – Dolina Kościeliska (dojście 3 1/2 godz. – powrót 3 3/4 godz.) – Niżnia Polana Kominiarska (dojście 4 1/2 godz. – powrót 4 1/2 godz.) – Dolina Chochołowska, dojście 5 1/2 godz.

Szlak na Giewont

Giewont jest najpopularniejsza góra Polski, Chyba wszyscy tatrzańscy turyści swoja „kolekcje” górskich szczytów rozpoczynają od zdobycia tej góry. Rozpoczynamy wycieczka na ten szczyt z Kuźnic. Poczałkowo podchodzimy droga na Kalatówki a kolo klasztoru Albertynek skręcamy w lewo obok parkanu na niebieski szlak. Szlakiem tym osiągamy dolny kraniec polany Kalatówki, po minięciu polany ścieżka wchodzi do lasu porastającego zbocza Kalackiej Turni. Następnie rynna morenowa dochodzimy w rejon Kondratowej. Najmniejsze tatrzańskie schronisko na Kondratowej osiągamy po godzinie marszu z Kuźnic. Z tego miejsca szlak prowadzi prawym skrajem doliny do prawego odgałęzienia zwanego Piekiełkiem . Z tego miejsca dość stromo poprowadzona ścieżka dochodzimy do Przełęczy Kondrackiej, która osiągamy po godzinie i piętnastu minutach licząc od schroniska. Stad na szczyt coraz bardziej stroma ścieżka, pod koniec na trudniejszych odcinkach ubezpieczona łańcuchami, wchodzimy na szczyt zwieńczony piętnastometrowym żelaznym krzyżem. Uwaga szlak w partiach szczytowych jest ze względów bezpieczeństwa jednokierunkowy tzn. wchodzimy na szczyt od prawej strony patrząc z dołu a schodzimy ze strony przeciwnej. Ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama Tatr i Podhala. Wyjście na Giewont zajmuje około 3 godzin z Kuźnic. Szczyt Giewontu w czasie burzy jest bardzo niebezpieczny, poza tym ze względu na znaczna ekspozycje i dość trudny teren ostrzegamy przed próbami zejścia poza szlakiem, gdyż zdarzały się liczne wypadki śmiertelne. Aby nie wracać ta sama trasa, na zejście polecamy szlak czerwony przez Grzybowiec i Dolnie Strążyską. Po zejściu ze szczytu na Wyzna Przełęcz Kondracka w prawo schodzimy dość stroma ścieżką na Siodłowa Przełęcz a następnie pod ścianami Małego Giewontu dochodzimy do lasu rosnącego na Grzybowcu. Grzbietem dochodzimy do przełęczy w Grzybowcu skąd w prawo zaczynamy schodzić do Doliny Strążyskiej. Osiągamy ja po 2,5 godzinie. Od regionalnego szałasu do Zakopanego prowadzi bita droga ,która dochodzimy do ulicy Strążyskiej w Zakopanem. Cala wycieczka zajmie nam około 7 godzin. Szlak miejscami stromy i eksponowany, na pewno dostarczy nam wiele wrażeń i pięknych widoków. Na wycieczkę należy się zaopatrzyć w cieplejsze oraz przeciwdeszczowe ubranie ze względu na zmienność tatrzańskiej pogody.

Dolina Olczyska

45 minut z Jaszczurówki , 2 kilometry, różnica wysokości 150 m. Znaki zielone. Miły spacer, szczególnie wiosna, gdy kwitną krokusy. Na polanie wspaniale miejsce do opalania! Parking przy ujściu doliny. Dojście z Pensjonatu Orla Perć do Jaszczurówki ok.15 min. Początek trasy obok dawnego basenu kąpielowego, wybudowanego przy źródle naturalnej cieplicy. Niegdyś żyły tu salamandry plamiste, nazywane przez górali jaszczurami – stad nazwa pobliskiej dzielnicy Zakopanego – Jaszczurówki. Wejście przez niewielka skalna „bramkę”. Po prawej (zachodniej) stronie doliny dolomitowe skały, przez lud nazywane od ich kształtu Baba i Piórem. Droga wzdłuż potoku szeroka ścieżką aż na rozległą Polane Olczyską. Szczególnie pięknie prezentuje się ona na wiosnę, gdy kwitną krokusy. Kilka góralskich szałasów przypomina o pasterskiej przeszłości tego terenu. W południowo-wschodnim krańcu Polany -Wywierzysko Olczyskie , czyli źródło Potoku Olczyskiego. Jak wykazały badania, wypływająca w tym miejscu woda pochodzi z odległej o przeszło 3 kilometry Doliny Pańszczycy, która to trasę wody pokonują pod ziemia.

Droga pod Reglami

Wycieczka 6 godzin , bez trudności. Wycieczka łącząca wyloty większości popularnych dolin reglowych, daje doskonały przegląd przyrody lasów dolnego regla, świetne widoki na Zakopane. Dostępna dla rowerzystów! Trasa rozpoczyna się przy Al. Przewodników Tatrzańskich , powyżej Domu Rekolekcyjnego Episkopatu Polski „Ksieżówka”. Budynek ten, jeden ze starszych w Zakopanem (najstarsza cześć pochodzi z lat 80 ub. w., ostatnia dobudowano współcześnie) mieścił początkowo wilegiaturę hr. Róży z Potockich Krasińskiej, potem znajdowała się tu lecznica dla nerwowo chorych, a od 1909 r. – dom wypoczynkowy dla księży. W czerwcu 1997 r. tutaj znajdowała się rezydencja papieża Jana Pawła II w czasie jego czterodniowego pobytu w Zakopanem. Droga nazywana była początkowo Droga Żelazna, bowiem łączyła dwa centra hutnicze: w Kuźnicach i w Dolinie Kościeliskiej . Wożono tedy rude żelazna, surówkę do świeżenia, materiał drzewny. Od początków tego stulecia spełnia funkcje deptaku. Dozwolony jest tylko ruch pieszy i rowerowy. Ładne widoki na kotlinę zakopiańską i pasmo gubałowskie, jesienią piękne kolory roślinności. Droga przez las dochodzimy najpierw do nieczynnego już kamieniołomu (ciekawe formy roślinności urwiskowej), potem – do kompleksu skoczni narciarskich. Obchodzimy je od strony ulicy i za Wielka Skocznia polną ścieżką powracamy do traktu Drogi Pod Reglami. Kierując się dalej w stronę zachodnią, dochodzimy po kilku minutach do wylotu Doliny Białego . Minąwszy leśniczówkę, podchodzimy Droga pod Reglami nieco w górę, a następnie schodzimy na drewniany wąski mostek nad potokiem Spadowiec, wypływający z nie udostępnionej turystycznie doliny o tej samej nazwie. Po 15 minutach – wylot Doliny Ku Dziurze, a kilkaset metrów dalej – wylot Doliny Strążyskiej. Przecinamy ulice i ponad zagajnikiem, nazywanym Księżym Lasem, dochodzimy do rozleglej polany Bundówki. Idziemy dalej droga po jej skraju, przekraczamy kilka potoków i dochodzimy do wylotu Doliny Za Bramka. Cześć miejska Zakopanego została już dawno za nami, przechodzimy dalej na zachód wśród zabudowań i obejść wiejskich, równolegle do szosy, łączącej Zakopane z Kościeliskiem, wreszcie mijamy wylot Doliny Malej Laki – pierwszej na naszej trasie doliny walnej, a wiec takiej, która zaczynając się na przedpolu dochodzi do samego grzbietu głównego Tatr. Mijamy ośrodek dla lotników na Groniku i skrajem polany Nedzówka – na odcinku 300 m wraz z czerwonym szlakiem – dochodzimy do wylotu mało uczęszczanej doliny Staników Żleb. Niebawem schodzimy do szosy i nią już idziemy do Doliny Kościeliskiej.

Szlak na Nosal

Najpopularniejszy szczyt reglowy, znany ze stoku slalomowego, a ostatnio również ze szkoleń paralotniarskich. Dojście z Kuźnic zielonym szlakiem na Nosalowa Przełęcz (1103m), skąd blisko już do wierzchołka, z którego otwiera się w kierunku południowym interesujący widok na otoczenie Doliny Bystrej. Z Kuźnic idzie sie 35 min. Ze szczytu można ruszyć na północny zachód, dalej zielonym szlakiem do Murowanicy (ok. 30 min).

Dolina Gąsienicowa

Niebieski szlak z Kuźnic przez Boczan i Skupniów Uplaz (dojście 1 1/2 godz. – powrót 1 1/4 godz.). Jest to najpopularniejsza droga o długości ok. 5 km., stopień trudności I. Zólty szlak z Kuźnic przez dolinę Jaworzynkę do Przełęczy miedzy Kopami (1501 m; dojście 1 1/2 godz. – powrót 1 godz.). Dalej szlak niebieski. Trasa dogodna w czasie wietrznej pogody, stopień trudności 1.